Trudna decyzja: naprawa czy wymiana szyby samochodowej

Kiedy szyba w samochodzie pękła, na przykład na skutek uderzenia kamieniem należy zdecydować się na jej naprawę lub wymianę. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości pęknięcia.

Wymiana szyby samochodowej

Jeżeli pękniecie ma kształt podłużnej kreski lub niezależnie od kształtu i wielkości znajduje się w polu widzenia kierowcy, szybę bezwzględnie należy wymienić na nową.

Naprawa szyby samochodowej

Naprawa polega na wykonaniu niewielkiego nawiertu, wprowadzeniu do wewnątrz szyby polimeru i utwardzeniu go promieniami lasera. Naprawa jest z pewnością tańsza, ale nie daje stuprocentowej gwarancji i nie nadaje się do każdego rodzaju pęknięcia. Jeżeli pęknięcie ma kształt oczka lub gwiazdki nie przekraczającej średnicy monety dwuzłotowej i nie znajduje się w polu widzenia kierowcy można rozważać naprawę. Jeżeli zdecydujemy się na nią, decyzję taką trzeba podjąć jak najszybciej. W przeciwnym razie do wnętrza pęknięcia będą dostawały się zanieczyszczenia, które zmniejszą skuteczność naprawy.  Naprawa szyby nigdy nie daje pewności, że szyba ponownie nie pęknie, dlatego rzadko który serwis daje gwarancję na tę usługę. Jeżeli jednak naprawa szyby nie powiedzie się, część warsztatów daje rabat na zakup oraz wstawienie nowej szyby

2018-07-03