Demontaż starej szyby

Aby zamontować nową szybę na uszczelce należy wpierw pozbyć się starej szyby. Można to zrobić za pomocą różnych narzędzi lub po prostu - siadając wewnątrz samochodu i próbując wypchać szybę nogami. Należy to jednak zrobić umiejętnie i z wyczuciem, tak aby się nie poranić ani narobić zbyt wielkiego bałaganu. Pozostałe wewnątrz samochodu kawałki szkła należy usunąć za pomocą odkurzacza lub sprężonego powietrza.

Odzyskiwanie uszczelki

Następnie można zająć się już samą uszczelką. Po zdjęciu jej z szyby należy ją dokładnie oczyścić z resztek szkła, a następnie próbować zamontować na nowej szybie.  Aby nie uszkodzić szyby należy to robić na specjalnym stole z gumowymi podpórkami ewentualnie na grubym kocu lub ręczniku.

Montaż właściwy

Kolejnym krokiem będzie założenie do zewnętrznego zgłębienia uszczelki miękkiego, mocnego sznurka. Powinien on być nieco dłuższy niż obwód całej uszczelki tak, aby po jego założeniu końce sznurka nieco wystawały. Następnie należy szybę przyłożyć karoserii samochodu, w miejscu w którym zamierzamy ją zamontować. Końce sznurka powinny zwisać do wewnątrz samochodu. Czynności te najlepiej wykonywać w dwie osoby. Jedna osoba, znajdująca się wewnątrz samochodu  powinna delikatnie ciągnąć za sznurek, tak aby zawijał on uszczelkę do wewnątrz karoserii. Druga osoba powinna w tym miejscu delikatnie dociskać szybę, umożliwiając łatwiejsze dopasowanie się uszczelki do karoserii. Kiedy cały sznurek zostanie już wyciągnięty można jeszcze podociskać szybę od zewnątrz i od środka tak aby  uszczelka optymalnie dopasowała się do karoserii. Ostatnim krokiem jest umycie opalcowanej szyby i samochód jest gotowy do jazdy.

2018-07-03