Usuwanie kleju

Kiedy mamy już usuniętą starą szybę możemy przystąpić do montażu nowej. Na początku należy zeskrobać warstwę starego kleju. Można to zrobić za pomocą skrobaka lub dłuta. Aby wykonać ten zabieg sprawnie i nie uszkodzić karoserii samochodu, szerokość dłuta powinna być dostosowana do szerokości warstwy kleju. Pozostawić można jedynie cienką około półmilimetrową warstwę kleju.

Zabezpieczanie karoserii przed korozją

Należy również sprawdzić czy nie powstają pod nią ogniska korozyjne. Jeżeli proces dopiero się zaczyna należy zeskrobać warstwę rdzy, a następnie  można pomalować te miejsca farba antykorozyjną. Jeżeli proces jest zaawansowany należy odstawić samochód do warsztatu.

Czynności wstępne

Do montażu szyby można przystąpić dopiero wtedy, kiedy farba antykorozyjna dobrze wyschnie. Następnie miejsca, które zamierzamy pokryć nowym klejem należy dokładnie odtłuścić. Można to zrobić za pomocą specjalnego aktywatora lub ewentualnie acetonu. Kolejnym krokiem jest założenie czarnego primera. Nakłada się go podobnie jak zwykła farbę  pędzelkiem lub za pomocą aplikatura. Te same zabiegi, a mianowicie odtłuszczenie i pokrycie primerem należy uczynić również na powierzchni nowej szyby. Szyba powinna być położona wypukłością do dołu na specjalnym stole z gumowymi nogami (ewentualnie na zwykłym stole wyścielonym grubym kocem). Trzeba odczekać kilkanaście minut aż primer dobrze wyschnie. Przed samym wklejeniem szyby należy zamontować górną uszczelkę ozdobną lub górną listwę o ile wcześniejsza szyba takie posiadała. Jeżeli poprzednia szyba była wyposażona w listwy plastikowe bądź metalowo plastikowe to należy je osadzić dopiero po zamontowaniu szyby.

Proces wklejania szyby

Na przygotowane wcześniej warstwy primera można nałożyć nowy klej. Należy to zrobić za pomocą akumulatorowego pistoletu elektrycznego lub tłoczni pneumatycznej, ewentualnie za pomocą zwykłego pistoletu do silikonu. Kiedy mamy już położony klej do karoserii możemy przyłożyć szybę. Czynność tę najlepiej wykonywać w dwie osoby. Można się wspomóc w wykonywaniu tej czynności specjalnymi przyssawkami. Kiedy szyba jest już wklejona można zabezpieczyć ją przed osunięciem, przyklejając w dwóch, trzech miejscach taśmy samoprzylepne. W końcowym etapie można z powrotem zamontować słupki boczne, plastikowe podszybie, osłony słupków bocznych i wycieraczki oraz umyć zamontowaną szybę.

2018-07-03