Czynności wstępne

Przed zdemontowaniem szyby należy usunąć wycieraczki oraz zdemontować podszybie. Jeżeli szyba jest klejona i przytwierdzona na uszczelce, można ja próbować  podważyć i delikatnie wyciągnąć, tak aby nie uszkodzić uszczelki. Jeżeli uszczelka mimo wszystko zostanie uszkodzona można spróbować ją skleić za pomocą dostępnych na rynku klei. Wygląda to jednak nieco mało estetycznie. Lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej uszczelki lub gumowego profilu uniwersalnego, który również dobrze sprawdzi się w funkcji uszczelki oraz będzie estetyczniej wyglądał. Jeżeli szyba jest wykończona listwami ozdobnymi,  to zazwyczaj są one przymocowane na plastikowych klipsach lub śrubach.  Należy je demontować bardzo delikatnie. Zdarza się jednak podczas takiego demontażu zniszczyć klipsy. Są one jednak łatwo dostępne i niedrogie w przeciwieństwie do listwy ozdobnej.  Jeżeli więc wiadomo już że bez szkód się nie obejdzie, to lepiej poświęcić klipsy. Łatwo też uszkodzić osłony słupków bocznych, dlatego najlepiej również je zdemontować. Nie jest to trudne, ponieważ zazwyczaj montowane są one na zatrzaskach lub są przykręcane.

Narzędzia służące do wycinania szyby

Kiedy mamy już te wszystkie czynności za sobą możemy przystąpić do właściwego demontażu szyby. Szybę można wyciąć za pomocą wyżynarki elektrycznej lub zasilanej sprężonym powietrzem, specjalnych ostrzy lub noży montowanych do uchwytu typu Quik-Fix lub też specjalnego drutu, służącego do wycinania szyb. Kiedy decydujemy się na wycięcie szyby za pomocą drutu musimy wpierw przebić się przez warstwę starego kleju. Można to zrobić za pomocą specjalistycznego przekłuwacza lub przekłuwacza za nawlekaczem do drutu, dzięki któremu łatwiej jest przedostać się na zewnątrz. Czynności te należy wykonywać od wewnątrz samochodu. Przez warstwę kleju można też przedrzeć się za pomocą nożyka do tapet lub na przykład ostrożnie rozpuszczając go lutownicą.

Wycinanie szyby za pomocą specjalnego drutu

Kiedy uda się już przedostać drut na zewnątrz należy przymocować do obu jego stron uchwyty. Wycinanie szyby muszą wykonywać dwie osoby na przemian ciągnąć i odpychając drut. Najlepiej jest zabezpieczyć podsufitkę oraz deskę rozdzielczą za pomocą szerokiej szpachli i  przesuwać ją pod drutem do wycinania. Kiedy cała szyba jest już wycięta można przystąpić do montażu nowej szyby.

2018-07-03